Pro-Bee POWER

970,00
Kategoriler:

Liyofilize arı sütü %33 oranında konsantre bir tozdur.  330 mg liyofilize ürün 1.000 mg arı sütüne denk gelmektedir..

Arı Sütü Nedir? Faydaları Nelerdir?

 

Arı sütü, bal arılarının kraliçe arıları ve yavru arıları beslemek için ürettikleri özel bir besin maddesidir. Bilimsel olarak royal jelly olarak adlandırılan arı sütü, alternatif tıpta yüzyıllardır kullanılan önemli bir besin kaynağıdır. Arı sütü yalnızca arılar için değil, insan sağlığı için de kullanılan önemli bir besindir. Arı sütünde bulunan zengin besin içeriği çeşitli fiziksel ve kronik rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olarak kullanılabilir. Arı sütü bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabileceğinden kullanmadan önce bir sağlık uzmanına danışmak gerekir.

 

Arı Sütü Faydaları

Arı sütünde bulunan su, proteinler, karbonhidratlar ve yağ asitleri gibi zengin içerikler, insan sağlığı için çeşitli yararlar sunabilir. Bilimsel olarak daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da, arı sütünün potansiyel sağlık yararları şunları içerebilir:

 • Zengin Besin İçeriği: Arı sütü, biotin, folik asit, pantotenik asit, tiamin, niasin gibi B vitaminlerini içeren ve amino asitler, proteinler bakımından zengin olan önemli bir besin kaynağıdır. Arı sütünde bulunan bu ve diğer besin maddeleri hem besleyici hem de sağlık açısından birçok yarar sunabilir.
 • Antioksidan ve Antienflamatuar Etki: Yapılan bazı bilimsel araştırmalar, arı sütünün vücuttaki inflamasyonu ve oksidatif stresi azaltabileceğini ortaya koymuştur. Araştırmalarda yapılan testler ile, arı sütündeki spesifik amino asitlerin, yağ asitlerin ve diğer fenolik bileşiklerin güçlü antioksidan etkilere sahip olduğu görülmüştür. Arı sütü, bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve vücudu çeşitli hastalıklara karşı koruyabilir.
 • Kalp Hastalıkları Riskini Azaltma: Arı sütü, kolesterol seviyelerini kontrol altında tutarak kalp hastalıklarına karşı koruma sağlayabilir. Yapılan bir çalışmada, LDL (kötü huylu kolesterol) seviyeleri yüksek olan kişilerin düzenli olarak arı sütü ürünleri kullandığında kolesterol değerlerinin önemli oranda düştüğü belirtilmiştir.
 • Tansiyonu Kontrol Altında Tutma: Arı sütündeki spesifik proteinler, kalp basıncını düşürerek yüksek tansiyonu kontrol altına alabilir ve dolaşım sistemini koruyabilir. Bazı bilimsel araştırmalar, arı sütünün damarlardaki ve atardamarlardaki hücreleri gevşeterek yüksek kalp basıncını düşürdüğü ortaya koymuştur.
 • Beyin Fonksiyonların Düzeltme: Arı sütünün beyin fonksiyonlarını artırabileceği ve destekleneceğine dair bilimsel çalışmalar bulunur. Arı sütü kullanan kişilerin kullanmayanlara oranla daha düşük stres seviyeleri ve daha sağlam bir sinir sistemi olduğu düşünülür. Arı sütü ayrıca, menopoz ve adet dönemi gibi hormonal dengesizliklerin yaşandığı dönemlerde ortaya çıkabilen depresyon gibi ruhsal sorunların da iyileşmesine katkı sağlayabilir. Arı sütü ile yapılan hayvan çalışmaları, arı sütünün yaşam süresini uzattığını ve bilişsel performansı yükselttiğini de bildirmiştir.
 • Yara İyileştirilmesi ve Cilt Onarımı: Arı sütünü direk kullanmak veya cildin problemli yerlerine sürmek yara iyileşmesini veya iltihaplı dokuların iyileştirilmesini hızlandırabilir. Arı sütü, cildi enfeksiyonlardan uzak tutarak antibakteriyel etki sağlayabilir ve dokuların kendi kendini onarım sürecine katkıda bulunabilir.
 • Kuru Göz Tedavisine Katkı Sağlama: Arı sütü, gözyaşı salgısını artırarak kuru göz tedavisine katkı sağlayabilir. Arı sütü tüketiminin kronik kuru göz hastalığı durumunda iyileşmeyi hızlandırabileceğine dair bilimsel çalışmalar mevcuttur.
 • Menopoz Semptomlarını Azaltma: Menopoz, ağrı, hafıza bozukluğu, depresyon, anksiyete gibi çeşitli fiziksel ve zihinsel sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Yapılan bir çalışmada, menopoz dönemindeki kadınların belirli dozlarda arı sütü kullanmasının bu dönemde görülebilecek sırt ağrısı, kaygı bozukluğu ve diğer komplikasyonlar gibi bazı istenmeyen durumların hafifletilmesini sağladığını ortaya konmuştur.

Arı Sütü Faydaları

Şeker Hastaları Arı Sütü Kullanabilir mi?

Arı sütü, oksidatif stresi azaltarak kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabilir ve insülin direncini azaltabilir. Fazla kilolu veya obezite sorunu olan kişilerin arı sütü kullanması halinde pankreas, karaciğer, üreme dokuları üzerinde koruyucu etki gösterdiğine ve insülin duyarlılığında artış olduğuna dair çalışmalar mevcuttur. Düzenli arı sütü takviyesi kullanmak açlık kan şekeri değerlerinde önemli oranda düşüş sağlayabilir.

Arı Sütünün Anti-Aging Etkisi

Arı sütü tüketmek veya arı sütüyle elde edilmiş ürünler kullanmak, yaşlanma süresini kısaltabilir ve yaşlanma etkilerini azaltabilir. Arı sütünün sunduğu anti-aging etkinin, arı sütü içeriğinde bulunan B grubu vitaminler ile A, C, D, E vitaminleri ve esansiyel yağ asitleriyle ilişkilendirilebilir. Arı sütü antioksidanlar bakımından da zengin olduğundan, cildi çevresel etkenlerin neden olabileceği hücre hasarlanmalarına karşı koruyabilir. Arı sütü katkısı olan krem, losyon, serum gibi cilt bakım ürünleri, cildin mevcut durumunu koruyarak yaşlanma karşıtı etki gösterebilir. Arı sütü ayrıca, cildin kolajen üretimini hızlandırıp, cildi UV hasarından ve diğer olumsuz çevre koşullarından koruyabilir.

Arı Sütünün Bağışık Sistemine Etkisi Nedir?

Arı sütünün bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğu düşünülür. İçeriğindeki çeşitli vitaminler-mineraller, antioksidanlar, yağ asitleri ve zengin biyoaktif bileşenler bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve vücudun hastalıklara karşı direnç kazanmasına katkı sağlayabilir. Genel olarak arı sütünün bağışıklık sistemindeki bazı etkileri şöyle sıralanabilir:

 • Mikrobik ve enfeksiyonel hastalıklara karşı antimikrobiyal etki
 • Hücre hasarlanmasına ve oksidatif strese karşı antioksidan etki
 • Vücudu iltihaplanmalara karşı koruma ve hızlı iyileşme için antienflamatuar etki
 • Bağışıklık hücrelerinin güçlenmesi ve artırılması için hücre yenileyici etki

Yukarıda bahsedilen bazı özellikler, arı sütünün bağışıklık sistemini güçlendirilmesine katkı sağlayabilir, ancak tek başına yeterli olmayabilir. Güçlü bir bağışıklık için arı sütü kullanımının yanında, dengeli beslenme, düzenli egzersiz, stres faktörlerini azaltma gibi sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarını uygulamak gerekir.

Arı Sütü Nasıl Elde Edilir?

Arı Sütü Kanser Tedavilerinin Yan Etkilerini Azaltır mı?

Kanser tedavisinde kullanılan radyoterapi, kemoterapi ve bazı ilaçlar, vücutta agresif etkilere sebep olabilir. Bu etkileri arasında kalp yetmezliği, bağışıklık düşüklüğü, mide bulantısı-kusma gibi gastrointestinal sorunlar ve yorgunluk yer alabilir. Kanser tedavileri sırasında arı sütü kullanmak bu durumların etkilerini azaltabilir. Ayrıca arı sütünü topikal olarak kullanmak da, kanser tedavilerinin bir yan etkisi olan mukozit (ağrılı ve iltihaplı ağız içi yaraları) durumunu önleyebilir.

Arı Sütü Nasıl Elde Edilir?

Arı sütü, genç işçi arıların kraliçe arıları ve genç larvaları besledikleri jel formundaki özel bir salgıdır. İşçi arıların kafasındaki hypopharyngeal ve mandibular salgı bezlerinden üretilen arı sütü hem arılar hem de insanlar için önemli bir besin kaynağıdır. Ticari amaçla yapılan arı sütü üretimi ise arı kolonilerinden özel ekipman ve tekniklerle toplanan arı sütlerinin steril şartlarda ambalajlanıp tüketiciye ulaşması işlemidir. Bunun için belirli şartlarda tutulan arı kolonisindeki kraliçe arılar, özel beslenme koşullarında tabi tutulur ve düzenli arı sütü üretimi sağlanır. Arı sütü, devamlılık ve arı neslinin geleceği için sınırlı ve dikkatli bir şekilde üretilir.

Arı Sütü Nasıl Tüketilir?

Arı sütü genellikle katı ve sıvı formda bulunan bir besin maddesidir. Arı sütünün besin değerlerinden en iyi şekilde yararlanmak için taze olarak tüketmek önerilir, ancak raf ömrü kısa olduğundan bu şekilde temin etmek her zaman mümkün olmayabilir. Bu sebeple daha yaygın olarak kuru veya dondurulmuş formda satışa sunulur. Arı sütü direkt olarak, bal ile karıştırılarak, smoothie gibi içeceklerle birlikte veya kapsül-tablet formlarında tüketilebilir. Tüketim şekli ve dozajı ürün çeşidine göre değişebilir. Arı sütünün tüketimi için en doğru öneri bir sağlık uzmanı tarafından verilebilir.

Arı Sütü Nasıl Tüketilir?

Arı Sütü Yan Etkileri Nelerdir?

Arı sütü çoğunlukla herhangi bir yan etkiye sebep olmasa da, bazı kişilerde risk teşkil edebilir. Risk grubundaki kişiler arasında, arı sokmalarına veya polenlere karşı alerjisi olanlar yer alabilir. Arı sütünün olası yan etkilerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Solunum güçlüğü, nefes darlığı, öksürük gibi astımı andıran solunum sıkıntılarının ortaya çıkması
 • Ciltte kaşıntı, kızarıklık, döküntü gibi kontakt dermatit belirtilerinin olması
 • Anafilaksi olarak adlandırılan, hızlı-ani gelişen ve hayati tehlike arz eden durumun görülmesi

Nadir de olsa, arı sütü tüketiminden sonra yukarıda bahsedilen yan etkiler meydana gelebilir. Bu tarz durumlarda acil tıbbi yardım alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Arı sütü belirli dozlarda ve formlarda tüketildiğinde çeşitli sağlık yararları sunabilir. Sizde arı sütünü beslenme programınıza dahil etmek istiyorsanız bir sağlık kuruluşuna başvurarak diyetisyen desteği alabilirsiniz. Medical Park Hastanelerinde beslenme ve diyet danışmanlığı hizmeti verilmektedir.

Arı Sütü Hakkında Sık Sorulan Sorular

ARI SÜTÜ ÜRÜNLERİ NASIL SAKLANMALIDIR?

Arı sütü serin, kuru bir ortamda saklanmalı ve doğrudan güneş ışığından uzak tutulmalıdır. Hava geçirmez kaplar ile buzdolabında saklayarak tazeliğini uzun süre korumasını sağlayabilirsiniz.

ARI SÜTÜNÜN ZARARLARI NELERDİR?

Bazı kişilerin arı sütüne karşı alerjisi olabilir, özellikle çocuklarda kullanmadan önce bir çocuk doktoruna danışmak önemlidir. Arı sütünün aşırı tüketimi de mide rahatsızlıklarına neden olabilir.

ARI SÜTÜNÜ HAMİLELER KULLANABİLİR Mİ?

Hamilelik, anne ve bebeğin sağlığı açısından dikkat edilmesi gerekilen bir dönemdir. Hamilelik döneminde arı sütünü kullanmadan önce uzman bir hekime danışmalısınız ve hekim kontrolünde tüketmelisiniz.

 

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Pro-Bee POWER” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pro-Bee POWER
Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu web sitesini kullanarak Veri Koruma Politikamızı kabul etmiş olursunuz.
Daha Fazla
× Nasıl Yardımcı Olabiliriz